czwartek, 4 września 2008

M3wAKCJI cz.2 - Niechód Pierwszomajowy

M3wAKCJI czyli Kompania M3 i performance&happening cz.2

Kolejny odcinek opowieści o naszych happeningach/performensach plenerowych. Namawiam wszystkich odwiedzających M3blog do komentowania i wspominania [jeżeli macie jakieś M3wspomienia :)].
Jeżeli ktoś nie wie czym jest/była M3 - zapraszam do posta "M3 - co to? kto to?" z końca sierpnia - tam znajdziecie dwie DEFINICJE M3.

Uwaga! Możecie pisać do nas jak macie jakieś "M3 ciekawostki" na jarry.jaworski@gmail.com - Wasz Jarry


NIECHÓD PIERWSZOMAJOWY

Za dawnych czasów, czyli jeszcze 20 lat temu, w każdym kraju naszego bloku [komunistycznego], 1 maja obowiązkowo wszyscy – od bobasa do emeryta – musieli wziąć udział w Pochodzie Pierwszomajowym, na cześć ludzi pracy i budowy Socjalizmu! Gdy skończył się komunizm, przymus upadł, ale od tego czasu po miastach ale na przełomie wieków różni szaleńcy z różnych partii starali się załatwiać swoje małe interesy polityczne zawłaszczając idee pochodowe. Znużeni i zirytowani tym, stworzyliśmy Ogólnopolski NIECHÓD Pierwszomajowy.

Uznaliśmy, że prawdziwi ludzie pracy, w swoje święto chcą po prostu ODPOCZĄĆ, a nie chodzić i wykrzykiwać polityczne hasełka. Ci którzy na co dzień nic nie robią działają dokładnie odwrotnie. Była to jedna z najdłużej realizowanych akcji M3. Impreza odbywała się w latach 1999-2002 pod pomnikiem Wielkiego Astronoma – Mikołaja Kopernika w Toruniu, który popiera wyraźnie naszą ideę, gdyż od ponad 500 lat NIECHODZI i nie schodzi z pomnika. Ludzie doskonale i spontanicznie zareagowali na naszą akcję. Sami układali nowe hasła niechodowe i wspólnie „niechodzili”. Znakomicie prosperował też Sklepik Z niechodliwym Towarem [np. leżące od dwóch lat w domu buraczki czy kilkumiesięczne parówki]. Wszystkie edycje Niechodu były relacjonowane przez wszystkie ważniejsze Polskie media.

Uczestnicy Niechodu połączyli żywym łańcuchem pomniki Mikołaja Kopernika i Flisaka. – Obaj od lat nie schodzą z cokołów, stając się ideałem i wzorem ‘niechodnika’ – tłumaczyli organizatorzy imprezy” – informowały Nowości w 2001 roku.

Toruń samo południe. Pod pomnikiem Mikołaja Kopernika zgromadził się spory tłumek. Są transparenty z napisami w rodzaju „O nic nam nie chodzi”. To satyrycy z Kompanii M3 zaczynają Niechód. […] Kulminacyjnym punktem obchodów był przyjazd Ministra Odpoczynku I Uciechy Społecznej. - Z wyliczeń naszego ministerstwa wynika, że gdyby człowiek nie chodził cho9ćby jednego dnia w ciągu roku, to przez 500 lat zaoszczędziłby 0,6 pary butów wyjawił Superexpressowi minister” – informował Superexpress w 2002 roku.
Tłum "niechodników" [uczestników NIECHODU'2000]
Służbowa "Warszawa" Ministra d/s Niechodności podjeżdża pod Ratusz Staromiejski [rok 2000]PRASA o NIECHODZIE [wybrane]: