poniedziałek, 1 maja 2017

Jest! Jest płyta z nagraniami Kompanii M3 "Nie śpij, śmiej się".

Jarry cieszy się z płyty :)
Powstaliśmy w "erze przed-facebookowej", ale nasze nagrania dzisiaj są zaskakująco aktualne i bawią jak cholera. 42 krótkie skecze radiowe na "Nie śpij, śmiej się" są już prawdą! Tak, tak! Jest płyta M3!

"Wprost nie mogę w to uwierzyć. Dokładnie w 15-lecie zakończenia działania kolektywu satyryków Kompania M3, ukazała się płyta z naszymi najlepszymi nagraniami radiowymi" - mówi Jarek Jarry Jaworski, pomysłodawca wydania płyty.

"Nie śpij, śmiej się" to zbiór numerów, jakie emitowała radiowa Trójka, legendarna alternatywna Radiostacja oraz regionalne Radio Toruń (R.I.P.), Radio Gra, Radiu Sfera, Radio Elita Bydgoszcz, Radio ESKA Bydgoszcz oraz stacje w Irlandii i Anglii. Płyta powstała dzięki programowi Mikrowsparcie udzielanemu przez Toruńską Agendę Kulturalną.

"Dla mnie to moment wielkiego wzruszenia. Prawdę mówiąc, sądziłem, że już nigdy nie będzie szansy, by dać ludziom nasze programy satyryczne, nagrane w dobrej jakości. By przypomnieć 4, szalone lata z M3" - dodaje Jarry.

Dziękujemy Mikrowsparcie!

Premiera płyty odbędzie się 16 maja, wtorek, o godz. 19:00 w Artus Cinema w Dworze Artusa w Toruniu. Podczas premiery zobaczycie komedię o Krzyżakach nakręconą przez M3: "1409, afera na zamku Bartenstein". Potem przyjdzie czas na spotkanie z M3-manami.

A teraz coś  o nas. Nie wiemy za bardzo jak opisywać M3, jak przybliżyć Wam tę szaloną, dziką i niezależną grupę jaką byliśmy

Kompania M3: Definicja dla Wikipedii

Jesteśmy jak dotąd jedynym, wywodzącym się w 100% z Torunia kolektywem satyrycznym. Nasza grupa powstała w lutym 1999 roku w Radiu Toruń. W jej skład weszli: Marcin Czyżniewski, Jarosław i Paweł Jaworscy, Michał „Nachu” Naleśniak, Krzysztof Rybka i Maciej Wrzesiński.

Naszymi stałymi współpracownikami byli: Maciej Lubiszewski, Tomasz Jaroszewicz, Mirosław Montowski, Radosław Smużny, Jarosław Komuda, Jacek Banach, Leszek Miliński i Adrian Rochnowski.

Najważniejszymi polami działania M3 było radio i akcje plenerowe. W czasie 4 lat istnienia wyprodukowaliśmy blisko 1000 skeczy radiowych emitowanych w wielu radiach. Realizowaliśmy też „Magazyn M3” – show satyryczny na żywo z udziałem słuchaczy, często tworzony – także na żywo - w studiu plenerowym (co w tamtych czasach było nowością).

Akcje plenerowe zaczęliśmy do anty-pochodu Niechód Pierwszomajowy, potem były „Śpivanka”, „Otwarcie Warszawskiego Metra” i „Ściskawy”. Ta ostatnia akcja – czyli bicie rekordu w ściskaniu się w sercu o powierzchni 20 m2 – została przekazana Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w wieczyste użytkowanie i trwa do dziś. Występowaliśmy także jako kabaret oraz teatr uliczny. Na festiwalu teatralnym w Awinionie (Francja) w 2000 roku M3 wystawiła spektakl „Spotkanie” („Rencontre”).

M3 była też, na naszym gruncie, pionierem wielu działań w internecie epoki „przed-facebookowej”. Stworzyliśmy pierwszy w Polsce „kabaret internetowy” – Humoria.pl i jako pierwsi w Toruniu zastosowaliśmy czaty sieciowe, do rozmów ze słuchaczami podczas programów radiowych.

Dziełem M3, który zyskało największy oddźwięk była pełnometrażowa komedia o Krzyżakach „1409 – afera na zamku Bartenstein. Film miał premierę na 30. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2005 r.. Zagrali w nim m.in. Jan Machulski, Jerzy Bończak, Joanna Brodzik, Jan Wieczorkowski, Borys Szyc, Mateusz Damięcki czy Marcin Dorociński.

Po zaprzestaniu działalności w 2002 roku wybraliśmy różne drogi zawodowe. Jesteśmy reklamiarzami, PR-owcami, szefami Rad Miejskich, doktorami nauk (różnych), adwokatami, archeologami, producentami wydarzeń kulturalnych. Ale nadal nie śpimy, bo się śmiejemy!

okładka płyty
Kompania M3: definicja nie-dla-Wikipedii (chociaż kto wie)

Byliśmy grupą przyjaciół, którym się świetnie współpracowało przy rozbawianiu i rozśmieszaniu innych ludzi. W „robieniu” zespołu satyrycznego najbardziej bawiło nas to, że to chyba jedyny przypadek, gdy cieszysz się kiedy ktoś śmieje się z wyników twojej pracy. Naszymi żywiołami było radio i dzikie akcje plenerowe. Kochaliśmy szalone noce na antenie, kiedy mogliśmy bombardować Was absurdem i rozmawiać ze słuchaczami „po bandzie”.

Fenomen M3 tkwił w tym, że każdy z nas był samodzielną, wyrazistą osobowością.

  • Nachu – urodzony wulkan energii, który nakręcał całą grupę do działania, a setki ludzi wprawiał w szał jako M3’DJ
  • Marcin – dystyngowany wariat, podstępny ironista o powierzchowności gentlemana, znawca czeskiego i najlepszy głos radiowy tej planety,
  • Krzysiek – pomysłodawca i motor wielu ważnych działań, a do tego „jedyny człowiek, który przyjął własny poród”, czyli facet, który umiał uratować nas z każdej opresji
  • Jarry – „ideolog” grupy i niepoprawny pesymista. Nieustannie pchający M3 w ramiona kolejnego „nieznanego”, zawsze kłócący się o idee nadrzędne,
  • Paweł – absolutnie niepokorny i absolutnie kreatywny. Pchał nas w stronę prawdziwej sztuki i nieustannie przypominał o punkowej zadziorności
  • Maciek – zwany na przekór „Głuchym”, bo tak naprawdę był Arcymistrzem Dźwięku, autorem oprawy dźwiękowej i twórcą radiowych odsłon Kompanii.

To były szalone 4 lata, ważne dla kultury Torunia, który dzięki nam pojawił się w nieszablonowy sposób w krajowych mediach. Tą płytą chcemy przypomnieć Wam o nas. A najbardziej chcemy by realizowało się hasło: „Nie śpij – śmiej się!”.

Kompania M3 w studiu Radia Toruń, 1999 (pardon za jakość, ale to jedyne zachowane foto)
Podziękowania

Dziękujemy bardzo programowi „Mikrowsparcie” Toruńskiej Agendy Kulturalnej za umożliwienie powstania tej płyty i jej szefowi, Krystianowi Kubjaczykowi za anielską wprost cierpliwość do nas.

Wspaniałemu Piotrusiowi Kozaneckiemu, dziękujemy za nadanie płycie kształtów graficznych. Wielkie podziękowania także dla Maćka Wrzesińskiego, który oderwał się na chwilę od obowiązków szefa studiów nagraniowych ZET-ki i przygotował master’a do płyty. Sami sobie dziękować nie będziemy, ale i tak jesteśmy najfajniejsi.

Polub nas na fejsie http://www.facebook.com/kompania.m3

Jeżeli chcesz dostać naszą płytę, to być może uda sie zarezerwować, egzemplarz. Kontakt z nami: chlopaki.z.m3@gmail.com lub office.kontakt.pr@gmail.com