piątek, 13 marca 2009

781 - tylu ludzi upchaliśmy na 20 metrach. Wielka Ściskawa M3

'Wielka Ściskawa" na WOŚP, około 2006 roku, MC: Michael Nachu Nachson

Upchać 781 osób na powierzchni 20 metrów kwadratowych. To wbrew pozorom nie jest opis jakiegoś reżimowego więzienia w Azji, ale naszej akcji Wielka Ściskawa. Od 2000 roku bijemy rekord w ilości osób ściśniętych w sercu o powierzchni 20 m.kw. Od 2001 do dziś ściskamy się, by zebrać pieniądze na Wielką Orkiestrę. Ale zaczynaliśmy od... kwadratu.

Wielka Ściskawa zrodziła się w 1999 roku w głowie Krzyśka Rybki. "Chłopaki robimy coś takiego- bicie rekordu w ilości osób ściśniętych na 20 metrach kwadratowych" - wypalił i stało się, na jego zresztą szkodę

Policja, straż miejska i... władze spółdzielni

Krzysztof zawsze był facetem z ułańską fantazją. Dlatego przekonał nas, by pobić rekord w dużym pokoju swojego mieszkania (oczywiście o powierzchni 20 m.kw.) w bloku. Ogłosiliśmy to gdzie się dało, włącznie z naszym programem "Magazyn M3" w Radiu Toruń.

W dniu kiedy mieliśmy bić rekord rozpętało się piekło. Władze spółdzielni zaalarmowały policję i straż miejską, że chcemy zniszczyć pion w bloku poprzez wielotonowy nacisk. Pod blokiem stanęły patrole blokujące dostępu do klatki, ludziom schodzącym się na bicie rekordu. Komedia.
Tyle że co dalej robić?

Wojtek Gałek ratuje Wielką Ściskawę. 86!

Do Ściskawy zostało kilka godzin. Błyskawicznie zareagował szef Piwnicy Pod Aniołem, nasz przyjaciel Wojtek Gałek. Dzięki niemu przenosiliśmy Ściskawę do toruńskiej Krzywej Wieży. Wtedy na specjalnie wyznaczonych 20 metrach ścisnęło się 86 osób… i było jeszcze dużo miejsca. 

relacja w Gazecie Pomorskiej ze Ściskawy I
Ściskamy się dalej. 117!

Miesiąc później nadszedł czas na „Ściskawę II”. W gościnnych wnętrzach Piwnicy pod Aniołem w Toruniu powstała makieta pokoju w bloku z kartonowym Tatą, Mamą i psem Fafikiem. Tym razem w ścisku wzięli udział także operatorzy zgromadzeni na festiwalu Camerimage, a także , m.in., dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Wynik: 117 ściśniętych!… i znowu zostało miejsce.

Wejście Wielkiej Orkiestry. 270! 378!

Kolejną Ściskawę [nr 3] zorganizowaliśmy w czasie VIII Finału Wielkiej Orkiestry w 2000 roku. To był początek, o czym nie wiedzieliśmy,  trwającej do dziś współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Tym razem na oczach kamer TVP ludzie ściskali się w sercu o powierzchni 20 m.kw. wymalowanym na środku toruńskiego Rynku Staromiejskiego. Zmieściło się… 270 osób!! Rekord pobiliśmy dwukrotnie z okładem! Według badań oglądalności „Wielką Ściskawę na Wielkiej Orkiestrze” obejrzało w TVP 4,5 miliona ludzi! 

Do ściskania na WOŚP wróciliśmy w roku 2001 [ścisk w „sercu”, 378 osób] oraz 2002, kiedy to odbyła się najbardziej nietypowa Ściskawa – znowu z inicjatywy Krzyśka Rybki kilkaset osób ścisnęło się... na scenie plenerowej tworząc kopię obrazu „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. 

Wśród ściskających znaleźli się rycerze, wojowie średniowieczni, artyści oraz… Batman i Obcy (fotki na dole posta)

Po tym jak nasza formacja przeszła w 2003 roku w stan letargu, pomysł przekazaliśmy w użytkowanie (wieczne i jeden dzień dłużej) WOŚP, organizując ściski w różnych miastach kraju.

prawdziwy amok podczas Ściskawy 2001, Finał WOŚP, Toruń, Rynek Staromiejski

prawdziwy amok podczas Ściskawy 2001, Finał WOŚP, Toruń, Rynek Staromiejski

Ściskawix: Reaktywacja


Ściskawa, doczekała się reaktywacji w 2007 roku. Odbyła się  na rynku Staromiejskim w Toruniu, oczywiście w ramach WOŚP. Od tego czasu nasz MC's i wodzirej w jednym - Michał Nachu Naleśniak, prowadzi kolejne Ściskawy. 

Najnowsza, ze stycznia 2016 przyniosła masakryczny ścisk 781 osób i REKORD w historii Ściskaw. Kolejna w styczniu 2017 :)

Michael Nachu Nachson w akcji, Wielka Ściskawa 2016, Rynek Staromiejski, Toruń
Ścisk medialny

Nasz pomysł trafił szeroko na lamy mediów. O Ściskawach pisały – Gazeta Wyborcza, Superexpress, wszystkie gazety regionalne. Relacje radiowe pojawiły się w Radiu Zet, RMF FM, Trójce, Jedynce oraz wszystkich stacjach regionalnych. 

„Rekord bito w Krzywej Wieży. Na ostatnim piętrze tego budynku z własnej woli ścisnęło się blisko 90 osób. Wśród nich bardzo silną grupę stanowili wysłannicy wszystkich lokalnych mediów. Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że Krzywa Wieża nie zmieniła kąta nachylenia” – opisywała pierwszy Wielki Ścisk Gazeta Pomorska w 1999 r. 

„Rewelacja, nie da się tego opisać – mówiła Monika Dwojacka, 270-ta „ściśnięta”” – relacjonowała Ściskawę 2000 Gazeta Wyborcza.

„Na Jurku Owsiaku największe wrażenie zrobiła Wielka Ściskawa organizowana przez Kompanię M3. pomysł by jak najwięcej osób ścisnąć na jak najmniejszej powierzchni znajdzie się w programie innych miast podczas najbliższego finału” – opisywała reakcje szefa WOŚP Gazeta Wyborcza z 2001 roku.

„Dyrygująca Orkiestrą [WOŚP] w Toruniu Kompania M3 zaprosiła wszystkich później do Wielkiej Ściskawy. Organizatorzy postanowili w tym roku uatrakcyjnić ją wizualnie. Na scenie powstał żywy obraz imitujący ‘Bitwę pod Grunwaldem’” – informowała Gazeta Wyborcza w 2002 roku.

Co dalej z naszym ściskaniem? Kto wie, jesteśmy otwarci na Wasze pomysły: chlopaki.z.m3@gmail.com


Wielka Ściskawa na WOŚP 2002 (w czapeczkach Ścisku M3), Rynek Staromiejski, Toruń
Wielka Ściskawa na WOŚP 2001, Rynek Staromiejski, Toruń
Wielka Ściskawa "Grunwaldzka" na WOŚP 2002, Rynek Staromiejski, Toruń
Wielka Ściskawa "Grunwaldzka" na WOŚP 2002, Rynek Staromiejski, Toruń

Wielka Ściskawa "Grunwaldzka" na WOŚP 2002, Rynek Staromiejski, Toruń
Wielka Ściskawa "Grunwaldzka" na WOŚP 2002, Rynek Staromiejski, Toruń
Wielka Ściskawa "Grunwaldzka" na WOŚP 2002, Rynek Staromiejski, Toruń
Wielka Ściskawa "Grunwaldzka" na WOŚP 2002, Rynek Staromiejski, Toruń
Wielka Ściskawa na WOŚP 2007, Rynek Staromiejski, Toruń
Wielka Ściskawa na WOŚP 2016, Rynek Staromiejski, Toruń
Wielka Ściskawa na WOŚP 2016, Rynek Staromiejski, Toruń
Wielka Ściskawa na WOŚP 2016, Rynek Staromiejski, Toruń

Wielka Ściskawa na WOŚP 2016, Rynek Staromiejski, Toruń