środa, 8 października 2008

"Humoria" by M3, pierwszy polski portal satyryczny

strona główna Humoria.pl, 2000
Kompania M3 jest twórcą Pierwszego Polskiego Kabaretu Internetowego HUMORIA.pl. Humoria powstała w 2000 roku. Nasz serwis był projektem nieszablonowym i pierwszym w kraju internetowym kabaretem. Obok JoeMonster.org byliśmy pierwszym humorystyczno – satyrycznym portalem tego typu w kraju. Dlaczego nieszablonowym? 

W sieci jest wiele stron z żartami i dowcipami. "HUMORIA" łączyła jednak w sobie żart i poważną informację. Prezentowała bowiem nasze i naszych gości teksty, rysunki i nagrania (w ramach programów „Net-Kabaretowych), a jednocześnie zapraszała do Archiwum Polskiego Śmiechu prezentującego biogramy i postaci ludzi najważniejszych dla polskiego humoru. "Humoria" proponowała też aktualny terminarz występów kabaretów w Polsce. 

[Poniżej fotki z działu foto-humorystycznego "CEPELIADA"]

Ludzie Pomysłodawcą HUMORII był Jarek JAWORSKI. Autorem layout’u serwisu oraz ojcem jej internetowej funkcjonalności był webdesigner Jarek KOMUDA, prowadzący grupę designerską „21 drzewo”. Zawartość merytoryczną zapewniali członkowie Kompanii M3 oraz liczni artyści współpracujący – zarówno klasycy jak i debiutanci. 


Z Humorią współpracowali od początku ciekawi i ważni ludzie - między innymi Michał OGÓREK (felietonista „Gazety Wyborczej”), rysownicy z Superexpressu, a także szef Związku Karykaturzystów Polskich – Jacek Frankowski i Szymon Majewski, obecnie znany z anteny TVN. Współpracował z nami też sam Artur Andrus, ojciec trójkowej Akademii Rozrywki oraz kierowana przez niego Kabaretowa Scena TRÓJKI.

Nie zamykaliśmy się w satyrycznym gettcie - prezentowaliśmy też humor widziany inaczej. Oczami artystów współczesnych, np. współpracującej z nami znanej grupy artystycznej „Łyżka Czyli Chili”. Serwis został doceniony przez fachowców i internautów. Liczba „humorzastych” – wielbicieli HUMORII, przekroczyła pod koniec działania serwisu kilkadziesiąt tysięcy stałych bywalców.


Nagrody Docenili nas też fachowcy: wygraliśmy w ogólnopolskim konkursie na najlepszą witrynę internetową – I.NET AWARDS’2001, w kategoriach: Best Guide i Best Graphical Solution

WebReporter nagrodził nas tytułem SUPERSTRONY’2001

Pozytywnie napisały o nas CHIP i WPROST. Humoria to znakomita rozrywka dla ludzi myślących, którzy chętnie wyłapują i bawią się absurdami otaczającego nas świata. […] Witryna Humorii jest na tyle bogata że zapewni uśmiech na twarzach internautów przez wiele godzin” – podawał jubileuszowy numer CHIP’a.