wtorek, 9 września 2008

M3WIZJA - czyli M3 i film cz.1

M3WIZJA - czyli Kompania M3 i film
Po sukcesie radiowych produkcji zabraliśmy się za tworzenie filmów.


Ale najpierw słówko o historii, bo pierwsze filmy członkowie M3 nakręcili już w 1990 roku stając się absolutnymi pionierami tzw. kina niezależnego/offowego na terenie kujawsko - pomorskim, a nawet w skali kra
ju. Pierwsze produkcje były oczywiście komediami: "Narada Spiskowców" [1990] i "Odbicie Spiskowców" [1991] zrealizowanymi wraz z ekipą młodych ludzi tworzących potem kolektyw "Łowcy Absurdu" ["pra-przodka" M3]. W 1997 roku przyszli M3mani - bracia Jaworscy - tworzyli na antenie TVP program satyryczny DUM DUM [wraz z Tomaszem Kaczyńskim].


Kadr z filmu "Odbicie spiskowców", prod. 1991

W roku 2000 przyszedł czas na kompanijne przedsięwzięcie filmowe "M3Wizja". Pod tą nazwą produkowaliśmy dłuższe i krótsze formy satyryczne. Największą nasza pracą była pełnometrażowa komedia krzyżacka "1409 - afera na zamku Bartenstein", o której opowiemy niedługo.
Pierwsza opowieść o naszych filmowych działaniach skoncentruje sie na filmie "Szpion" i niezrealizowanym niestety serialu TV "Klatuwa"
SZPION

“SZPION” powstał w 2000 roku. Czterech śmiałków walczy o nagrodę – 855 milionów złotych. Jeden z nich jest... Szpionem. Czy to Sabina? Film jest parodią, TVN-owskiego realisty-show z 2000 roku - „Agent”. Został zrealizowany wg pomysłu Jarosława Jaworskiego, który również stanął z kamerą. W filmie zagrali Mirek Monowski [Sabina], Paweł Jaworski [Paweł], Krzysztof Rybka [Krzysztof], Michał Naleśniak [Michał] oraz J.Jaworski [jako Jarosław Miller]. Film udźwiękowił Maciej Wrzesiński.


KLATÓWA

To stworzony w 2001 roku projekt komedii współczesnej, a dokładniej młodzieżowego sit-comu. W “klatówie” – klatce w wielkim bloku, spotyka się grupa młodych ludzi, których los rzucił w to miejsce z różnych przyczyn. Zdarzają im się rzeczy, które możnaby uznać za niemożliwe, gdyby nie to, że... zdarzają się nagminnie w każdym bloku. Zrealizowaliśmy jedynie trailer tego filmu, a start zdjęć do całego projektu planowany na I kwartał 2002 nie nastąpił z powodu zaprzestania działań Kompanii. Trailer wyreżyserował Paweł Jaworski, a scenariusz pierwszego odcinka napisała Kompania M3. Za kamerą stanął Jacek Szymczak.Michał Naleśniak w "Szpionie"

Paweł Jaworski w "Szpionie"

M. Naleśniak, Krzysztof Rybka i Mirek Montowski w "Szpionie"

Kadr z "Klatuwy"


Leszek Miliński w "Klatuwie"