poniedziałek, 1 września 2008

M3wAKCJI cz.1 - Wielka Ściskawa

M3wAKCJI czyli Kompania M3 i performance&happening
Zaczynam opowieść o naszych happeningach/performensach plenerowych. Namawiam wszystkich odwiedzających M3blog do komentowania i wspominania [jeżeli macie jakieś M3wspomienia :)]. Akcje uliczne to była nasza mocna strona. Wiele tego było, warto sobie je przypomnieć.
PS: jeżeli ktoś nie
wie czym jest/była M3 - zapraszam do posta "M3 - co to? kto to?" Wasz Jarry

WIELKA ŚCISKAWA

To, mówiąc najprościej – bicie rekordu w ilości osób ściśniętych na 20 metrach kwadratowych. Koncepcja „Wielkich Ściskaw” zrodziła się na początku listopada 1999, gdy jeden z Kompanistów - Krzysztof Rybka - postanowił pobić rekord w ilości osób ściśniętych w dużym pokoju (oczywiście o powierzchni 20 m.kw.) jego mieszkania bloku. Z wielu szokujących powodów w ostatniej chwili przenosiliśmy Ściskawę do toruńskiej Krzywej Wieży. Wtedy na specjalnie wyznaczonych 20 metrach ścisnęło się 86 osób… i było jeszcze dużo miejsca. Miesiąc później nadszedł czas na „Ściskawę II”. W gościnnych wnętrzach klubu „Piwnica pod Aniołem” w Toruniu powstała makieta pokoju w bloku z kartonowym Tatą, Mamą i psem Fafikiem. Tym razem w ścisku wzięli udział także operatorzy zgromadzeni na festiwalu Camerimage, a także , m.in., dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Wynik: 117 ściśniętych!… i znowu zostało miejsce.

Kolejną Ściskawę [nr 3] zorganizowaliśmy w czasie VIII Finału Wielkiej Orkiestry w 2000 roku. Tym razem na oczach kamer TVP ludzie ściskali się w sercu o powierzchni 20 m.kw. wymalowanym na środku toruńskiego Rynku Staromiejskiego. Zmieściło się… 270 osób!! Rekord pobiliśmy dwukrotnie z okładem! Według badań oglądalności „Wielką Ściskawę na Wielkiej Orkiestrze” obejrzało w TVP 4,5 miliona ludzi! Do ściskania na WOŚP wróciliśmy w roku 2001 [ścisk w „sercu”, 378 osób] oraz 2002, kiedy to odbyła się najbardziej nietypowa Ściskawa – z inicjatywy K. Rybki kilkaset osób ścisnęło się na wielkiej scenie plenerowej tworząc kopię obrazu „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. Wśród ściskających znaleźli się rycerze, wojowie średniowieczni, artyści oraz… Batman i Obcy. Obie odbyły się na Rynku w Toruniu. Po zakończeniu działań M3, pomysł zaadaptowała dla siebie WOŚP [za naszą zgodą], organizując ściski w różnych miastach kraju.

Ostatnia Ściskawa, reaktywująca na chwile działania M3 odbyła się w 2007 roku na rynku Staromiejskim w Toruniu, oczywiście w ramach WOŚP.

Nasz pomysł trafił szeroko na lamy mediów: o Ściskawach pisały – Gazeta Wyb
orcza, Superexpress, wszystkie gazety regionalne. Relacje radiowe pojawiły się w Radiu Zet, RMF FM, Trójce, Jedynce oraz wszystkich stacjach regionalnych. Rekord bito w Krzywej Wieży. Na ostatnim piętrze tego budynku z własnej woli ścisnęło się blisko 90 osób. Wśród nich bardzo silną grupę stanowili wysłannicy wszystkich lokalnych mediów. Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że Krzywa Wieża nie zmieniła kąta nachylenia” – opisywała pierwszy Wielki Ścisk Gazeta Pomorska w 1999 r. Rewelacja, nie da się tego opisać – mówiła Monika Dwojacka, 270-ta „ściśnięta”” – relacjonowała Ściskawę 2000 Gazeta Wyborcza.

Na Jurku Owsiaku największe wrażenie zrobiła Wielka Ściskawa organizowana przez Kompanię M3. pomysł by jak najwięcej osób ścisnąć na jak najmniejszej powierzchni znajdzie się w programie innych miast podczas najbliższego finału” – opisywała reakcje szefa WOŚP Gazeta Wyborcza z 2001 roku.
Dyrygująca Orkiestrą [WOŚP] w Toruniu Kompania M3 zaprosiła wszystkich później do Wielkiej Ściskawy. Organizatorzy postanowili w tym roku uatrakcyjnić ją wizualnie. Na scenie powstał żywy obraz imitujący ‘Bitwę pod Grunwaldem’” – informowała Gazeta Wyborcza w 2002 roku.


Się działo... Zapraszam do komentowania, wspominania, a niedługo o kolejnych eventach M3.