poniedziałek, 22 września 2008

M3SCENA - czyli M3 jako kabaret

M3 jako Super Mega Sexi Boys
M3SCENA - czyli Kompania M3 i występy sceniczne 

Co jakieś pół roku pomiędzy 1999 a 2002 rokiem Kompania M3 pojawiała się na scenie. Nasze występy nazwaliśmy „M3 na Wizji” gdyż była to początkowo sceniczna adaptacja tego co robiliśmy w radiu. 

Naszych działań scenicznych bardzo świadomie nie nazywaliśmy kabaretem. Nie szukaliśmy bowiem formuły działania na scenie zwanej „kabaretem”, ale własnej, intensywnej formy zabijania absurdem za pomocą sceny. 

Daliśmy 6 występów, zawsze z innym programem, zawsze jednak w gościnnych progach Piwnicy Pod Aniołem. Gdy doszliśmy do perfekcji [program Demony Sexu]… Kompania przestała istnieć. Występy sceniczne przyniosły jednak wiele radości widzom i nam samym.

„M3 NA WIZJI” - PO RAZ PIERWSZY

Pierwszy występ odbył się w maju 1999 roku. Wywołał furorę, bo w Toruniu od dłuższego czasu nie istniała żadna grupa kabaretowa, a zapotrzebowanie było duże. Program zawierał głównie zaadaptowane do potrzeb scenicznych scenariusze radiowe. 

Wśród nich znalazły się „telenowela brazylijska JANOSIK” (odcinek 200: „Odrzucone uczucie”) czy mroczna parodia „Z Archiwum X” – „DO WIARY” (odcinek „MLEKO”).

A tak to szło w JANOSIKU:
Maryna i Janosik siedzą w jaskini. Maryna tuli się do Janosika, który wyraźnie nie jest tym zainteresowany i po cichutku stuka sobie ciupaską w jabłko leżące przed nim..
Maryna: Janosiczku…Janosik: Co Maryno?
Maryna: Kocham cię.Janosik: Wiem. Maryna: Skąd!
Janosik: Napisy na ścianach jaskini, dwukilometrowa układanka z polnych stokrotek na sąsiedniej hali i ty powtarzasz to co dwie minuty. (wymieniając każde po kolei uderza w jabłko)Maryna: Niewdzięcznik!! (szlocha)
I tak dalej. Sztandarowym, przewijającym się przez cały program motywem był skecz z „nagrodami muzycznymi M3 – STANISŁAWAMI” . Wręczaliśmy je takich kategoriach jak „najlepsza Agnieszka Chylińska” czy „najbardziej dyskotekowy album roku”. A tak zaczynała się jedna z czterech części Stanisławów:
Prowadzący: Witajcie państwo ponownie w Sali Kongresowej jest wasz wysłannik, Marcin Czyżniewski. Znaczy ja. Teraz program M3 wręczy nagrodę w kolejnej kategorii, kategorii: dyskotekowy album roku!
Najpierw jak zwykle – nominacje: Kazik Staszewski: Ostateczny Krach Systemu Korporacji: zespół śpiewaczy przy parafii Wszystkich Świętych i Jednego Niezbyt „Los Różańcos” z album „Wesołe gorzkie żale” – pieniądze ze sprzedaży tej płyty mają wspomóc parafię; i zespół Super Megga Sexi Boys za płytę ”Oh tralala, hop siup bum bum”. I kto jest zdobywcą tegorocznego „Stanisława”? (koperta) Zespół Super Mega Sexi Boys!!!
Zapraszamy was chłopcy, widzę że jesteście z nami, zapraszam was na scenę!!! Witajcie, witajcie!
Nagrodę otrzymał tu oczywiście zespól „Super Mega Sexi Boys” [na zdjęciu u góry]. Całość uzupełniały inne skecze. Był też prowadzony na żywo radiowy Konkurs BANANEK. Nazwa „Stanisławy” powstała na cześć narodzonego wtedy Stasia - syna szefa Anioła – Wojtka Gałka.


„M3 NA WIZJI” - PO RAZ DRUGI
Ponownie pojawiliśmy się w Aniele na scenie 24 czerwca 1999. „W każdym razie jeżeli ktoś was czuje się zagrożony – ma jeszcze szansę wyjść z lokalu. Potem będzie to utrudnione przez naszych ochroniarzy, którzy siłą zatrzymują wszystkich usiłujących wyjść z naszego występu”- zaczynał prowadzący. Ten program był zmodyfikowaną wersją pierwszego występu. Ważną nowością był sceniczny show „Kreska nad Z” – „Goran Bregovic”:
Prowadzący: Witam drodzy państwo w kolejnym wydaniu programu Kreska nad Z!! Naszym gościem miał być prezydent Węgier Arpad Göncz. Otrzymaliśmy jednak od niego list otwarty (pokazuje gigantyczną, otwartą kopertę) i nic w nim nie było. Dlatego jak mniemam – prezydent Göncz nie dojedzie na dzisiejszy program!
Lecz nie martwmy się tym.
Nasz dzisiejszy zapasowy gość jest równie atrakcyjny jak poprzedni. A jest nim sławny kompozytor Goran Breeegoooovič!!
Gość: Ale zaraz ja nie jestem kompozytorem i nazywam się Ściepurko, a nie Bregovič!
Prowadzący: Spokojnie… w gruncie rzeczy chodzi o to, żeby oni usłyszeli „Bregovič”. A jak pan się przedstawi naprawdę, to puścimy jakiś szum i w ten sposób zwiększymy słuchalność naszego programu. Pan się przedstawi.

Tak to wyglądało...