piątek, 29 sierpnia 2008

M3AUDIO - czyli M3 w radiu

Radio to nasz ulubiony żywioł. Kompania powstała w radiu, w radiu docierały się kompanijne trybiki i tu czujemy się jak Rybka w wodzie. Grupa zawiązała się w toruńskim Radiu Toruń w lutym 1999 roku. Stąd właśnie działania radiowe były dla nas najważniejsze. „Ojcem założycielem” M3 stał się pracujący w RT Maciej Wrzesiński, który w lutym 1999 zaaranżował spotkanie braci Jarka i Pawła Jaworskich z dziennikarzami stacji Marcinem Czyżniewski i Michałem Naleśniakiem wraz z którymi uruchomił kilka tygodnie wcześniej program o nazwie „M3” [od pierwszych liter imion założycieli]. Ta piątka szybko połączyła reprezentowany przez Jaworskich program „Dum Dum” i kolektyw „Łowcy Absurdu” z „M3” tworząc Radiowy Park Rozmaitości Kompania M3. Kilka tygodni później do ekipy dołączył Krzysztof Rybka ustalając na najbliższe lata podstawowy skład grupy.
Swoje radiowe materiały prezentowaliśmy w kilku stacjach w Polsce oraz radiach w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Pojawiamy się do dziś na antenie radiowej TRÓJKI w Akademii Rozrywki. Skecze M3 emitowały też m.in. RADIOSTACJA [obecnie Planeta FM] i radio ESKA w takich miastach jak Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków, Poznań i Bydgoszcz. Naszymi podstawowymi stacjami, w których zrealizowaliśmy najwięcej programów były radia z Torunia: Radio Toruń oraz Radio Gra. Programy realizowaliśmy też w toruńskim Radiu Sfera.

MAGAZYN M3
Naszym ulubionym radiowym dzieckiem oraz sztandarowym programem Kompanii był MAGAZYN M3 nadawany w toruńskich i bydgoskich stacjach radiowych. Prowadzony na żywo, z aktywnym, udziałem słuchaczy program łączył temat wiodący z prezentacją najnowszych skeczy radiowych oraz bardzo popularnymi konkursami mającymi charakter absurdalnego show na żywo [„Bananek”, „Czerwony Kapturek”]. Nagrania, skecze radiowe, emitowano w kilkunastu stałych cyklach, z których najpopularniejsze były: szalony pastisz publicystyki w „Kresce nad Z”, nietypowy tok-szoł -„Tad Show” i absurdalne reportaże w cyklu „Deja Vu”. Była też parodia telenoweli brazylijskiej [lub polskiej] „Janosik”, tajemniczy magazyn niesamowitości „Do Wiary” i mroczna parodia programów szpiegowskich – „Tajne Akta M3”. Nagrania emitowane w Magazynie M3 wydaliśmy na pięciu płytach: „Jeździec bez głowy1” i „2”, „Pamiątka pierwszej komunii”, „Chłopaki” oraz „Kilka nowych kawałków”. Teksty dla M3 tworzyli Marcin Czyżniewski, bracia Jarosław i Paweł Jaworscy, Michał Naleśniak, Krzysztof Rybka, Maciej Wrzesiński oraz Adrian Rochnowski.
Magazyn M3 z pleneru. Nasz program był pionierem transmisji na żywo z pleneru. Programy realizowaliśmy nadając je na żywo z toruńskiej Starówki lub z pikników M3 organizowanych dla naszych słuchaczy. Największym przedsięwzięciem terenowym Kompanii były „4Mega Programy” realizowane w 2001 roku na żywo z klubu Piwnica pod Aniołem w toruńskim Ratuszu Staromiejskim, w których wzięło udział na żywo kilkaset osób. Trudno opisywać odbywające się na żywo programy radiowe. Nigdy nie odda się tej niesamowitej atmosfery radiowego show, lubianego przez odbiorców, którzy stworzyli prawdziwy fanklub Magazynu M3.

Trzeba tu koniecznie podkreślić, że radiowych produkcji M3 nie byłoby nigdy, gdyby nie wielka praca i mistrzostwo naszego realiz
atora dźwięku, specjalisty ds. nagrań i producenta – Macieja „Głuchego” Wrzesińskiego. On był autorem oprawy dźwiękowej we wszystkich programach M3 oraz w prawie 100% naszych skeczy radiowych. Część ze skeczy oprawił dźwiękowo i zrealizował inny mistrz konsolety współpracujący z nami – Jacek Banach.

*****


Na koniec tego wpisu, historyczne zdjęcie M3 z 1999 roku przed nieistniejącym już budynkiem Radia Toruń