M3AUDIO - czyli M3 w radiu


Nachu i Rybka podczas programu Magazyn M3, 1999, Radio Toruń

Radio było naszym żywiołem! Kompania powstała w radiu, w radiu docierały się kompanijne trybiki i tu czyliśmy się jak Rybka w wodzie. Tak, działania radiowe były dla nas najważniejsze. 

Narodziny w pobliżu konsolety

„Ojcem założycielem” M3 stał się Maciek Wrzesiński. W styczniu 1999 Maciek razem z Marcinem Czyżniewskim i Michałem "Nachem" Naleśniakiem założyli w Radiu Toruń program o nazwie „M3” (od pierwszych liter imion założycieli). W lutym Maciek wpadł na brzemienny w skutki pomysł zaproszenia do współpracy braci Jarka i Pawła Jaworskich, "robiących w humorze" od dawna.

I tak powstał program o długiej nazwie Radiowy Park Rozmaitości Kompania M3. Kilka tygodni później do ekipy dołączył Krzysztof Rybka ustalając na zawsze skład grupy.

Naszymi "bazami" stały się 3 stacje z Torunia: Radio Toruń, Radio Gra i Radio Sfera.

Swoje radiowe dzieła prezentowaliśmy w wielu innych stacjach w Polsce oraz radiach w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Przez wiele lat nagrania M3 prezentował na antenie radiowej Trójki Artur Andrus ("Powtórka z rozrywki, "Kawałki MUR-u"). Gościliśmy też na antenach Radia ESKA (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków, Poznań i Bydgoszcz) i nieodżałowanej, warszawskiej "Radiostacji".


W studiu Radia Toruń podczas Magazynu M3, 1999

Magazyn M3

Naszym ulubionym radiowym dzieckiem oraz sztandarowym programem Kompanii był Magazyn M3. Prowadzony na żywo, z aktywnym, udziałem słuchaczy był miksem "potoku myśli" prowadzących, nagranych wcześniej małych form satyryczno-absurdalnych i konkursów brzmiących jak absurdalny talk-show na żywo (zwłaszcza „Bananek” i  „Czerwony Kapturek”). 

Nagrania - skecze radiowe powstawały w kilkunastu stałych cyklach, z których największą atencją (co za słowo!) słuchaczek i słuchaczy cieszyły się: „Kreska nad Z” - szalony pastisz publicystyki medialnej, "Tad Show” - mocno nietypowy tok-szoł i „Deja Vu” - cykl absurdalnych reportaży. 
Była też parodia telenowel pt. „Janosik”, tajemniczy magazyn niesamowitości „Do Wiary” i mroczna parodia programów szpiegowskich – „Tajne Akta M3”

Nagrania emitowane w Magazynie M3 wydaliśmy w 2017 roku na płycie "Nie śpij, śmiej się! - czyli 42 zderzenia z humorem" (zainteresowanych płytą prosimy o kontakt. Chętnie wyślemy). 

"W okolicznościach przyrody", czyli Magazyn M3 LIVE "z terenu"


Dzisiaj wydaje się to niemożliwe, ale w pod koniec lat 90. realizowanie transmisji radiowych "z terenu", czyli na żywo spoza studia, było trudne. Trudne, bo wymagało masy sprzętu podpinanego do prądu. Ale my chcieliśmy wyjść do ludzi!

Dlatego nasz program stał się pionierem transmisji na żywo z pleneru. Nadawaliśmy z  pola walki podczas naszych happeningów na toruńskiej Starówce. Największym przedsięwzięciem terenowym Kompanii były „4Mega Programy” realizowane w 2001 roku na żywo z klubu Piwnica pod Aniołem w toruńskim Ratuszu Staromiejskim, w których wzięło udział na żywo kilkaset osób. Trudno opisywać odbywające się na żywo programy radiowe. Nigdy nie odda się tej niesamowitej atmosfery radiowego show, lubianego przez odbiorców, którzy stworzyli prawdziwy fanklub Magazynu M3.

Trzeba tu koniecznie podkreślić, że radiowych produkcji M3 nie byłoby nigdy, gdyby nie wielka praca i mistrzostwo naszego realizatora dźwięku, specjalisty ds. nagrań i producenta – Macieja „Głuchego” Wrzesińskiego. On był autorem oprawy dźwiękowej we wszystkich programach M3 oraz w prawie 100% naszych skeczy radiowych. Część ze skeczy oprawił dźwiękowo i zrealizował inny mistrz konsolety współpracujący z nami – Jacek Banach.


Legendarne zdjęcie ekipy M3 po pierwszym programie, nadanym w lutym 1999 roku w Radiu Toruń


Jarek Jaworski, Marcin Czyżniewski i Paweł Jaworski podczas nagrywania materiałów do Magazynu M3 w studiu Radia Toruń, 2000 r.

Krzysiek Rybka (pośrodku) w czasie programu Sfera M3 w Radiu Sfera UMK



M3 w 1999 roku przed nieistniejącym już budynkiem Radia Toruń

Maciek Wrzesiński realizujący program M3 prowadzony na żywo z Piwnicy Pod Aniołem w Toruniu, 2000 r.