Kompania M3 - a kto to, a co to?!

Witamy Was drodzy Czytacze na blogu Kompanii M3, znamienitego kolektywu artystycznego o zacięciu satyrycznym. Istniejąca w latach 1999-2002 formacja robiła programy radiowe, kręciła filmy i szalała z akcjami ulicznymi. Istnieją 2 definicje fenomenu jakim była M3. Oto one.


Kompania M3 podczas występu w skeczu "Super Mega Sexi Boys"
M3 podczas występu kabaretowego, 1999, Piwnica Pod Aniołem w Toruniu


Kompania M3: Definicja Wikipedyczna 

Założony w lutym 1999 roku w Toruniu kolektyw artystyczno - satyryczny. W skład zespołu wchodzili: Marcin Czyżniewski, Jarosław i Paweł Jaworscy, Michał Naleśniak, Krzysztof Rybka i Maciej Wrzesiński. Stałymi współpracownikami grupy byli: Maciej Lubiszewski, Tomasz Jaroszewicz, Mirosław Montowski, Radosław Smużny, Jarosław Komuda, Jacek Banach i Adrian Rochnowski.

Powstała z połączenia istniejących od 1991 roku „Łowców Absurdu” oraz kolektywu M3, który zawiązał się pod koniec 1998 roku w Radiu Toruń. M3 specjalizowała się w produkcji radiowych programów i skeczy satyrycznych, talk-show’s radiowych oraz realizacji humorystycznych performance plenerowych. Grupa była też pionierem działań internetowych. 

Ważnym nurtem działań zespołu była produkcja niezależnych komedii filmowych. Ukoronowaniem działań w tym nurcie było stworzenie pełnometrażowego filmu „1409 – afera na zamku Bartenstein” (nakręcony w 2001), który miał premierę na 30. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2005 r.. W filmie zagrali m.in. Jan Machulski, Jerzy Bończak, Joanna Brodzik, Jan Wieczorkowski, Borys Szyc, Mateusz Damięcki czy Andrzej Nejman.

M3 występowała także jako kabaret sceniczny oraz teatr uliczny. W tej drugiej roli M3 wystąpiła w 2000 roku na Festiwalu Teatralnym w Awinionie (Festival d'Avignon) ze spektaklem „Spotkanie/Rencontre” prezentowanym w sekcji Avignon OFF.   

Działalność radiowa grupy objęła wyprodukowanie blisko 1000 skeczy radiowych emitowanych na antenach stacji ogólnopolskich i regionalnych oraz w radiu w Irlandii i Wielkiej Brytanii (Dublin, Manchester).

Grupa produkowała też w różnych stacjach Torunia i Bydgoszczy program „Magazyn M3” – radiowy show satyryczny z udziałem słuchaczy, często realizowany na żywo spoza studia. Program był emitowany w latach 1999-2001 na antenach 4 stacji (Radio Toruń, Radio Gra, Radio Elita/Eska Bydgoszcz, Radio Sfera). 

M3 stworzyła pierwszy w Polsce „kabaret internetowy” – Humoria.pl, będący pierwszym - obokjoemonster.pl - wortalem satyrycznym w kraju. 

Kompania współpracowała też z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy . M3 przekazała WOŚP w darze prawo realizacji w całym kraju akcji ulicznej „Ściskawa” – czyli bicia rekordu w ilości osób ściśniętych w sercu o powierzchni 20 metrów kwadratowych. 

Akcje uliczne - happeningi satyryczne - były jednym z ważniejszych pól działania Kompanii M3. Do najważniejszych należały: „Niechód pierwszomajowy” i "Zakończenie Budowy Warszawskiego Metra"

Po zakończeniu działalności grupy w 2002 roku jej członkowie wybrali różne drogi zawodowe. 

Kompania M3 w 2000 roku
Całe M3, 1999, Piwnica Pod Aniołem w Toruniu

 

Kompania M3: Definicja mocno zwyczajna


Byliśmy grupą ludzi, którym się świetnie współpracowało przy rozbawianiu i rozśmieszaniu innych. Dawało nam to dużo radości, tym większej, im więcej osób bawiło się dzięki naszej pracy. 
Tworzenie grupy satyrycznej to ten rzadki przypadek, kiedy cieszysz się, gdy ktoś śmieje się z wyników twojej pracy. 
Było nas od 6 do 12-tu w porywie. Naszym żywiołem było radio. Kochaliśmy szalone noce radiowe na antenach różnych stacji, kiedy mogliśmy prezentować nasze nagrania radiowe i bez skrępowania rozmawiać ze słuchaczami prowadząc coraz to bardziej szalone konkursy radiowe. Ze sztandarowym „Banankiem” na czele. 

Każdy nas był wyrazistą osobowością. Właśnie w tym tkwił fenomen M3. Nachu był urodzonym dynamitem; Marcin – dystyngowany dżentelmen; Rybka – „kujawsko – pomorski McGyver” i „jedyny człowiek, który przyjął własny poród” (te hasła mówią o nim wiele); Jarry – „ideolog” grupy, niepowstrzymany, chyba że spał; Paweł kreatywny wulkan nie uznający kompromisów; no i Wrzesień vel Głuchy, czyli Mistrz Dźwięku M3, autor oprawy dźwiękowej i realizator 100% działań Kompanii. 

Mieliśmy szczęście, że mogliśmy wykazać się na wszystkich frontach działania – radiowym, telewizyjnym, filmowym, internetowym oraz w akcjach teatralnych, kabaretowych i plenerowych happeningach. 

To były piękne, szalone 4 lata.