czwartek, 28 sierpnia 2008

Kompania M3 - a kto to, a co to???

Witam Was drodzy Czytacze serdecznie. Jestem Jarry. Chce na tym blogu przybliżyć Wam dzieje znamienitej ekipy - kolektywu artystycznego o zacięciu satyrycznym: Kompania M3, która powstała w 1999 roku w Toruniu.
Warto nam się przyjrzeć, bo Kompania - chociaż istniała tylko 4 lata, stworzyła wiele niesamowitych dzieł. Na początek dam więc wam DEFINICJE, encyklopedyczi jak najbardziej "nieencyklopedyczną".

KOMPANIA M3 Definicja encyklopedyczna Założona w lutym 1999 roku w Toruniu grupa, kolektyw artystyczno - satyryczny. W skład zespołu wchodzili Marcin Czyżniewski, Jarosław i Paweł Jaworscy, Michał Naleśniak, Krzysztof Rybka i Maciej Wrzesiński. Stałymi współpracownikami grupy byli: Maciej Lubiszewski, Tomasz Jaroszewicz, Mirosław Montowski, Radosław Smużny, Jarosław Komuda, Jacek Banach i Adrian Rochnowski. M3 specjalizowała się w produkcji radiowych programów i skeczy satyrycznych, talk-show’s radiowych oraz realizacji humorystycznych performance plenerowych. Grupa była też pionierem działań internetowych. Ważnym nurtem działań zespołu była produkcja niezależnych komedii filmowych. Ukoronowaniem działań w tym nurcie było stworzenie pełnometrażowego filmu „1409 – afera na zamku Bartenstein” 2001-2006, dystr. SPI Polska], który miał premierę na 30.Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2005 r.. W filmie zagrali m.in. Jan Machulski, Jerzy Bończak, Joanna Brodzik, Jan Wieczorkowski, Borys Szyc, Mateusz Damięcki czy Andrzej Nejman. Grupa występowała także jako kabaret sceniczny oraz realizowała sztuki plenerowe [„Spotkanie” wystawione na festiwalu teatralnym w Awinionie, 2000]. Działalność radiowa grupy objęła wyprodukowanie blisko 1000 skeczy radiowych emitowanych na antenach stacji ogólnopolskich i regionalnych oraz w radiu w Irlandii i Wielkiej Brytanii [Dublin, Manchester]. Grupa produkowała też w różnych stacjach Torunia i Bydgoszczy program „Magazyn M3” – realizowany na żywo show satyryczny z udziałem słuchaczy, często realizowany na żywo spoza studia radiowego. Program powstawał na antenach 4 stacji w latach 1999-2001 [Radio Toruń, Radio Gra Toruń, Radio Elita/Eska Bydgoszcz, Radio Sfera Toruń]. M3 stworzyła pierwszy w Polsce „kabaret internetowy” – Humoria.pl, łączący też w sobie funkcje profilowanego portalu satyrycznego. Zespół współpracował też ściśle z Wielką Orkiestrą Świątecznej pomocy realizując przejęty przez WOŚP w całym kraju event „Ściskawa” – czyli bicie rekordu w ściskaniu się w sercu o powierzchni 20 metrów kwadratowych. Do innych ważnych eventów M3 należy też „Niechód pierwszomajowy”, organizowany w latach 1999-2002. Kompania M3 nie była pierwszym kolektywem satyrycznym, w którym działali jej członkowie. Powstała z połączenia istniejących od 1991 roku „Łowców Absurdu” [których tradycje sięgały powstałej w 1982 roku „Radiostacji Piekło”] oraz kolektywu M3, który zawiązał się pod koniec 1998 roku w toruńskim Radiu Toruń. Po nieformalnym zaprzestaniu działalności grupy w 2002 roku jej członkowie wybrali różne drogi zawodowe. Ze sceną artystyczną powiązany jest obecnie tylko Paweł Jaworski, który tworzy kolektyw performerski Ostatni Człowiek Na Ziemi.


KOMPANIA M3 Definicja nie-encyklopedyczna Byliśmy grupą ludzi, którym się świetnie współpracowało przy rozbawianiu i rozśmieszaniu innych ludzi. Dawało nam to wielką radość, tym większą im więcej osób bawiło się dzięki naszej pracy. Robienie zespołu satyrycznego to rzadki przypadek, gdy cieszysz się kiedy ktoś śmieje się z wyników twojej pracy. Było nas – licząc stałych przyjaciół od 6 do 12-tu w porywie. Naszym żywiołem było radio. Kochaliśmy szalone noce radiowe na antenach różnych stacji, kiedy mogliśmy prezentować nasze nagrania radiowe i bez skrępowania rozmawiać ze słuchaczami prowadząc coraz to bardziej szalone konkursy radiowe. Ze sztandarowym „Banankiem” na czele. Każdy z członków zespołu miał swoją tożsamość, był osobną wyrazistą osobowością. Właśnie w nas, naszych charakterach tkwił fenomen zespołu. Nachu – można by mu zarzucić ADHD, ale on po prostu jest urodzonym dynamitem; Marcin – dystyngowany wariat, zawsze brano go za najstarszego i najpoważniejszego, a tylko my wiemy jak wielki był to błąd; Rybka – „kujawsko – pomorski McGyver”, „jedyny człowiek, który przyjął własny poród”, już te hasła mówią o nim wiele; Jarry – „ideolog” grupy, niepoprawny pesymista rysownik znany z wielu gazet w kraju, zawsze kłócący się z bratem o idee kierujące M3; Pawko – marzyciel o performerskich koncepcjach życiowych, a do tego przystojniak; no i Głuchy, czyli Mistrz Dźwięku M3, autor oprawy dźwiękowej i realizator prawie 100% działań Kompanii. To tykająca bomba nie grupa ludzi. Mieliśmy szczęście, że mogliśmy wykazać się na wszystkich frontach działania – radiowym, telewizyjnym, filmowym, internetowym oraz w akcjach teatralnych, kabaretowych i plenerowych happeningach. To były szalone 4 lata, ważne dla Torunia. Bo grupa wprowadziła na nasz grunt wiele zupełnie nieznanych form artystycznych, a także na tle ogólnopolskim proponowała wiele ciekawych nowości – m.in. pierwszy portal satyryczny w kraju.